غذای ماهی آرتمیا

شاید برای شما هم پیش  آماده باشه که ماهی خاصی مثلا ماهی سیچیلاید خریداری کرده باشید و فروشنده به شما گفته باشد که برای غذای ماهی خود از آرتمیا استفاده کنید و شما آشنایی با غذای ماهی آرتمیا نداشته باشید اما ارتمیا چیست و فواید آن برای ماهی شما چیست

در این مقاله قصد داریم به معرفی غذای ماهی آرتمیا بپردازیم آرتمیا در اصل همان بچه میگوهای آکواریوم آب شور است آرتمیا جزء موجودات ریز دریایی از شاخه بند پایان، رده سخت پوستان و زیر رده آبشش پایان به حساب می آید که امروزه به عنوان یک غذای زنده ارزشمند برای تغذیه بسیاری از ماهیان پرورشی، میگو و انواع ماهیان تزئینی از جمله ماهی سیچیلاید در سطح وسیعی در جهان به کار برده می شود.

یکی از آپشن های خوب آرتمیا این است که جنین های گاسترولایی به نام سیست تولید میکند، از این رو آرتمیا به عنوان یک منبع غذایی آسان و بی دردسر شناخته میشود.  آرتمیا را می توان در هر شرایطی اعم از سرما و گرما و محیط خیس و خشک به مدت طولانی نگهداری نمود. در مواقع لزوم می توان مقداری از سیست را از سردخانه خارج و با ایجاد شرایط انکوباسیونی، نوزاد خارج شده از تخم را مورد تغذیه آبزیان مختلف قرار داد. آرتمیا یک موجود فیلتر کننده غیر انتخابی است و ذرات غذایی کمتر از ۵۰ میکرون که شامل باکتریها، فیتو پلانکتونهای کوچک و تک سلولی هستند را مورد تغذیه قرار می دهد

 آرتمیا امروزه به صورت تجارتی تولید شده و در بسته های کوچک فروخته می شود .در ایران این آبزی به مقدار بسیار زیاد در دریاچه ارومیه ( رضاییه ) زندگی می کند و در واقع تنها حیوانی است که در این دریا زندگی می کند .در اواخربهار و در تابستان و پاییز می توان توده های تخم را به صورت شناور در قسمت شرقی و جنوب شرقی دریاچه مشاهده کرد .برای تغذیه آنها می توان مقدار کمی کاه تخمیر شده یا گیاه پوسیده را در داخل آب محتوی آنها قرار داد .انفوزوئرها و سایر مواد غذایی که از تخمیر این گیاهان تولید می شوند ، همچنین فیتوپلانکتن هایی که در اثر تابش نور در آب تولید می شوند غذای مناسبی برای نوزادهای آرتمیا می باشند .

مزایای استفاده  از غذای ماهی آرتمیا

<ماهیان زینتی به خصوص ماهی گوشت خوار گرایش به غذاهایی دارند که درمحیط طبیعی آنها یافت می شوند و برخی از آنها مانند ماهیان آکواریوم آب شیرین تخم گذار فقط از غذاهای زنده و طبیعی استفاده می کنند.

هضم و جذب غذاهای طبیعی آسانتر بوده و علاوه بر اینکه بر هضم و جذب غذاهای کنسانتره کمک می نماید، نیازهای اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب ضروری و مواد معدنی را به خوبی تأمین کرده و زمینه تجربه شکار را برای بچه ماهیان فراهم می کند.

مصرف غذای زنده موجب افزایش مقاومت نوزاد ماهی در برابر عوامل بیماریزا و شرایط نامساعد می گردد.

آستفاده از آرتمیا به عنوان حامل مواد ضروری مثل واکسن ها، اسیدهای چرب ضروری ، داروها و… برای آبزیان مطرح می باشد.

آرتمیا به عنوان غذای زنده باعث رشد کافی اندامهای جنسی و تسریع در رسیدگی جنسی و افزایش قدرت تولید مثلی می گردد.

استفاده از آرتمیا در تغذیه ، باعث تنوع رنگی در نزد ماهیان آکوآریمی می شود.

نحوه ی درست کردن آرتمیا

ابتدا در یک تانک یا ظرف شیشه ای مقداری آب بدون کلر ریخته و با استفاده از آبگرمکن دمای آن را روی ۳۰ درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید . سپس علاوه بر قرار دادن یک سنگ هوا در تانک ، به ازای هر لیتر ۲ قاشق سوپخوری در آب نمک بریزید . ( بهتر است از نمک دریایی استفاده شود که هیچ افزودنی مضری ندارد . ) 

برای اطلاع از قیمت غذای ماهی و همچنین دریافت مشاوره برای راه اندازی آکواریوم آب شیرین  و اطلاع از قیمت ماهی با کارشناسان ما در تنگ ایران در ارتباط باشید